Cegielnia w Klein Kolzig

Zabytkowa cegielnia w Klein Kölzig - śladami łużyckich cegieł

Klein Kölzig, An der Ziegelei 1, 03159 Neiße-Malxetal, Tel. 0175-2966441
Tradycja wypalania cegieł w Klein Kölzig sięga XIX wieku. Po tym jak w 1840 roku powstały pierwsze małe prywatne cegielnie, w latach 1892-94 została założona w Klein Kölzig cegielnia (Spółka Akcyjna Großer Kurfürst Berlin), w której aż do 1962 roku były produkowane typowe łużyckie żółte cegły klinkierowe. W roku 1920 do transportu gliny wykorzystywano kolejkę polową, która miała długość 4,5 km.

Dzisiaj turyści mogą zwiedzać w cegielni jedyny w tym regionie zachowany, kompletny piec kręgowy do wypalania cegieł. Podczas zwiedzania obiektu można dowiedzieć się jak wyglądał proces produkcyjny wykonywanych ciężką pracą ręczną cegieł. Można też poznać historię budynku, który przetrwał ten trudny czas po zaprzestaniu produkcji. Atrakcją może też być przejażdżka kolejką polową stowarzyszenia na pierwszym ukończonym odcinku, podczas której będą mieli Państwo okazję przekonać się, że "praca stowarzyszenia opiekującego się cegielnią nie jest łatwa."

Oferta obiektu: zwiedzanie cegielni oraz położonych w pobliżu kopalni gliny, przejazd kolejką. Godziny otwarcia do ustalenia telefonicznego. Czas zwiedzania cegielni ok. 1h, kopalni gliny ok. 15 min, przejazd kolejką ok. 15 min. Ceny: przewodnik 2,00 EUR za osobę, dzieci do 6 lat wstęp wolny, kolejka - dowolna kwota wg uznania. Na miejscu parking dla samochodów osobowych i busów, toalety i dostęp bez barier dla osób niepełnosprawnych.

Tekst i zdjecia: biuro Geoparku Łuk Mużakowa